KKTC'de koalisyon hükümeti kuruldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
KKTC'de koalisyon hükümeti kuruldu
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Demokrat Parti (DP) koalisyon hükümeti, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında kuruldu.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Sude Tuncel

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Sucuoğlu, kabine listesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sundu. Kabineyi sunmasının ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Sucuoğlu, sunduğu isimleri Cumhurbaşkanı Tatar'ın onayladığını söyledi.

Daha sonra Sucuoğlu, KKTC'nin 37. hükümetinin kabinesinde yer alan isimleri okudu.

Kabinedeki isimler şöyle:

"Başbakan Faiz Sucuoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman."

Sucuoğlu, "Yeni Bakanlar Kurulu'muz ülkemize ve halkımıza hayırlı olsun. Önümüzdeki iki küsur ay bir seçim hükümeti olarak geçecek. Ülkeyi hükümetsiz bırakmama anlamında kısmetse ocak ayında yapılacak olan bir erken seçime götüreceğiz. Esas olarak hükümetimizin görevi budur" dedi.

Cumhuriyet Meclisinde bekleyen 6 yasa tasarısı olduğunu hatırlatan Sucuoğlu, bu konuda muhalefet partileriyle birlikte hareket edeceklerini söyledi.

Sucuoğlu, erken seçim tarihi için 9 Ocak 2022 tarihini telaffuz ettiklerini anımsatarak gelecek yılın bütçesini seçimden önce geçirmek istediklerini ve bu yüzden erken seçimin 9 Ocak'tan birkaç hafta sonrasına kalabileceğini ifade etti.

Diğer parti temsilcileriyle erken seçim konusunda görüşme yaptıklarını aktaran Sucuoğlu, "Tahmin ediyorum ocak ayı içerisinde seçim olur, net tarih önümüzdeki günlerde belli olur. Eğer bütçeyi geçirme anlamında bir sıkıntı olmayacaksa 9 Ocak tercihimizdir. Ocak ayı içerisinde erken seçim konusunda tüm partiler görüş birliği içerisinde" dedi.

30-31 Ekim'de gerçekleştirilen UBP 22. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan olarak seçilen Sucuoğlu, 1 Kasım'da Cumhurbaşkanı Tatar tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde UBP 20, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 12, Halkın Partisi (HP) 6, Demokrat Parti (DP) 3, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) 1 milletvekiliyle temsil edilirken, 4 de bağımsız vekil bulunuyor.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER