Koronavirüs depresyonu arttırdı!

Dünyayı saran yeni tip koronavirüs salgınının depresyon ve kaygı bozukluklarını artırdığı belirlendi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Koronavirüs depresyonu arttırdı!
Dünyayı saran yeni tip koronavirüs salgınının depresyon ve kaygı bozukluklarını artırdığı belirlendi.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Sude Tuncel

20. Ulusal Aile Hekimliği Kongresi'nde, "Pandemide ruh sağlığımız ne durumda?" başlığıyla oturum düzenlendi.

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Başar bu oturumda, "Salgın ve toplum ruh sağlığı" sunumunu gerçekleştirdi.

Başar, geçen ay yayımlanan salgının depresyon ve kaygı bozukluklarıyla ilgili nasıl bir değişiklik oluşturduğuna yönelik global çapta yapılan bir araştırmanın verilerini paylaştı.

KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Verilere göre, hem depresyon hem de anksiyete yaygınlığındaki artışın hareket kısıtlaması ve infeksiyon hızıyla ilgili olduğunun görüldüğünü ifade eden Başar, kadınların erkeklerden, gençlerin de diğer yaş gruplarından daha fazla etkilendiğini ifade etti.

DEPRESYON ORANINDA ARTIŞ!

Araştırmaya göre, dünya geneli majör depresyonda yüzde 27, anksiyete bozukluğu yaygınlığında da yüzde 25 artışın görüldüğünü söyleyen Başar, "COVID-19 salgınında depresyon ve anksiyete bozukluklarında belirtilerin yaygınlığında 4'te 1 oranında artış varmış gibi görünüyor" dedi.

Başar, aşının, salgının kontrolü ve koruyuculuğu açısından son derece önemli olduğunun altını çizerek, aşı olmayı korkutarak değil özendirerek gerçekleştirmenin gerekliliğini vurguladı.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER