Malatya'da feribot yolculuğu ilgi görüyor

Malatya'nın Battalgazi ilçesi ile Elazığ'ın Baskil ilçesini birbirine bağlayan, Karakaya Baraj Gölü üzerinde feribot seferleriyle yapılan yolculuk, denizlerdeki vapur yolculuğunu aratmıyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya'da feribot yolculuğu ilgi görüyor
Malatya’nın Battalgazi ilçesi ile Elazığ’ın Baskil ilçesini birbirine bağlayan, Karakaya Baraj Gölü üzerinde feribot seferleriyle yapılan yolculuk, denizlerdeki vapur yolculuğunu aratmıyor.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Hasan Bak

İki ilçe arasındaki yolculuğu 100 kilometreden 30 kilometreye düşüren feribot yolculuğu mesafenin kısalması yönüyle de vatandaşlardan yoğun talep ediliyor.1987 yılında Karakaya Baraj Gölü’nün su tutmasıyla Malatya’nın Battalgazi ve Elazığ’ın Baskil ilçesi arasındaki karayolu sular altında kaldı. Vatandaşlar, karayolu ulaşımının sona ermesiyle iki ilçe arasındaki yolculuğu baraj üzerinde feribot ile yapmaya başladı. Battalgazi ve Baskil ilçelerini birbirine bağlayan feribot, yolculuğu ile iki ilçe arasındaki mesafeyi 100 kilometreden 30 kilometreye düşürüyor. Denizi olmayan Malatya’da ticari faaliyetler için yoğun olarak kullanılan feribot, deniz keyfi yaşamak isteyen vatandaşların da tercihleri arasında. Malatya Büyükşehir Belediyesine ait 2 ve özel firmalara ait 2 olmak üzere toplamda 4 feribot gün boyunca her saat başı vatandaşlara hizmet ediyor.


Feribot kaptanı Hasan Gören, 2 özel, 2 de belediyeye ait olan toplamda 4 feribotla sefer yapıldığını ve genelde tarımla uğraşanların feribot yolculuğunu tercih ettiklerini belirterek, “Üzerinde bulunduğumuz baraj, Karakaya Baraj Gölü olarak geçiyor. Elazığ'ın Baskil ilçesiyle Malatya'nın Battalgazi ilçesini birbirine bağlıyor. Burada 4 tane feribot çalışıyor. İkisi özel, ikisi Büyükşehir Belediyesine ait. Ulaştırma Bakanlığı'nın yapıp Büyükşehir'e işletmesini verdiği feribotlar. Tercih edenler genelde Baskil ilçesinde yaşayan kayısı üreticileri, tarımla uğraşanlar, ayrıca mermer ocakları da var. Mermer tırları gelip geçiyor. Genelde şehirlerarası yolculuk değil daha çok tarım yükü olarak kullanılıyor” şeklinde konuştu.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER