Milletvekili Alpay’dan Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde uygulanan Eğitim Vadisi projesi Elazığ’da da yapılacak.

Milletvekili Alpay’dan Açıklama
Siyaset
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde uygulanan Eğitim Vadisi projesi Elazığ’da da yapılacak.

Haber Editörü: Son Dakika 23

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde uygulanan Eğitim Vadisi projesi Elazığ'da da yapılacak. Elazığ'da toplam 200 dönüm arazi üzerine yapılması planlanan ve üniversite yerleşkelerine benzeyen Eğitim Vadisi'nde yurtlar, yüzme havuzları, spor salonları olan nitelikli liseler bulunacak.
 
AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, Elazığ Eğitim Vadisi projesinin startının verildiğini ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce sekiz ilde hayata geçirilen projenin ikinci aşamasına Elazığ'ın da dahil edildiğini belirtti. Proje kapsamında Elazığ Güney Çevre Yolu civarında 200 dönümlük bir alanda 13 liseye tekabül edecek 310 derslikli okullar ve sosyal donatılar yapılacağını aktaran Alpay, 150 milyon dolar maliyeti olan Eğitim Vadisi'nde 12 bin 550 öğrencinin eğitim göreceğini söyledi. Alpay, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan Eğitim Vadisi projesi kapsamında Elazığ'ın Türkiye'deki ikinci aşama kapsamına alınan 12 il arasına girdiğini belirterek şöyle konuştu: "Daha önce 8 il bu proje kapsamındaydı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimle ilgili uygulamaları, okuma yazma oranları, gelişmişlik oranları gibi genel kriterler dikkate alındığında ikinci faz iller dediğimiz 12 il arasına Elazığ'da dahil edildi. Bunda Elazığ Valisi Muammer Erol'un, İl Milli Eğitim Müdürü ve milletvekili arkadaşlarımızın da katkısı var. Her taraftan bakıldığından çok büyük bir projedir. 150 milyon dolarlık bir proje. Burada 310 derslik planlanıyor. 13 liseye tekabül edeceğini hesap ediyoruz. Fen lisesi, Anadolu lisesi, imam hatip lisesi ve meslek liseleri burada yer alacak. Liselerle birlikte yurtlar, sosyal donatılar, sosyal merkezler olacak. Cami ve çok amaçlı konferans salonları başta olmak üzere çok modern, her türlü ihtiyaca cevap verecek çok özel bir Eğitim Vadisi kampüs alanı oluşacak. Bununla ilgili Elazığ'ın da bulunduğu 12 ille ilgili proje yarışmaları yapıldı. Bu yarışmalar sonuçlandı"
 
"200 DÖNÜMLÜK BİR ALANDA KURULACAK"
 
Elazığ'da Eğitim Vadisi'nin Güney Çevre Yolu civarında yaklaşık 200 dönümlük bir arazide yapılacağının bilgisini veren Alpay, 12 bin 500 civarında öğrenci, 840 civarında öğretmen, 150 civarında personel istihdamı olacağını dile getirdi. Alpay, bir anlamda Elazığ'ın yeni bir ilçesini oluşturmuş olacaklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu projeyle Elazığ şehir merkezindeki liseler kaldırılmış olacak ve buraya taşınmış olacak. Bu okulların planlanması yapıldı. Bu bir projenin başlangıcı, ilk adımını atmış oluyoruz. Eğitim Vadisi kampüsünde var olacak yatırımların bedeli kamu hazinesinden değil, AB fonlarından karşılanacak. Devlet hiçbir şekilde bir kuruş harcamayacak. Çok büyük bir proje. Belli bir mesafe alındı. Kaynakları aktarıldı. Şu an yarışma projesi bitti ama itirazlar belki olabilir. Çünkü projeyi kazanan firmalarla ilgili bazı itiraz süreçleri olabilir. Eğer itiraz süreçlerinde bir sıkıntı olmazsa, projelerle ilgili kesinleşme gerçekleşirse ondan sonra bu süreç başlamış olacak. Tabi bir anda Elazığ'da bütün okulları oraya taşımaktan bahsetmiyoruz. Bir süreçten bahsediyoruz. Kaynak problemi olmadığı için inşallah projeler kesinleştikten sonra yüksek standartlarda okul yapılacak. Bu kampusün Elazığ ve ülke eğitimine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Bu bakımdan projeyi çok önemsiyorum."
Son Güncelleme: 21 Temmuz 2013 00:00
  • Etiketler

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

DİĞER HABERLER