Ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı

Elazığ Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararla, Elazığ'da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Ormanlık alanlara giriş çıkışlar yasaklandı
Elazığ Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararla, Elazığ’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Hasan Bak

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü hava tahmin raporlarıyla Elazığ’da mevsimsel sıcaklık değerlerinin artacağı, buna dayalı olarak önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, Elazığ’da orman yangınlarının artabileceği değerlendirilerek Elazığ Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından Elazığ’da ormanlık alanlara girişler yasaklandı.

İçişleri Bakanlığının 27.07.2020 tarih ve 12254 sayılı Genelgesi  ve 1.07.2021 tarih ve E-23635644-249-10814 sayılı Orman Yangınları konulu emirleri gereği Elazığ Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1-İlimizde Orman Yangınlarıyla Mücadele kapsamında Elazığ İli sınırları içerisindeki ormanlık alanlara girişler, 01.08.2021 – 30.09.2021 tarihleri arasında, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca yasaklanmıştır.

2-Elazığ İl sınırları içerisinde tüm ormanlık sahalara yetkililerden başkasının girmesi kesinlikle yasaktır.

3-Ormanların çevresinde ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermek ve piknik yapmak, mangal, semaver ve ateş yakmak yasaklanmıştır.

4-Orman Yasasının 31 ve 32. Maddesi kapsamında olan köyler/Mahalleler başta olmak üzere, orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köyle/Mahalleler de dahil olmak üzere anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden meydana gelen dalların ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaklanmıştır.

5-Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

6-Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.

7-Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

8-Tüm belediyelerimiz, orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

9-İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır.

Yukarda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 5271 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu gereği işlem yapılacaktır.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER