Teşvikler 1 yıl süre uzatıldı

29 Aralık 2021 tarih ve 31704 sayılı Resmi Gazetede Cumhurbaşkanı kararı ile Elazığ'ında içinde bulunduğu Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yatırımların desteklenmesiyle ilgili sağlanan teşvikler 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Tuba Uyur

Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, taleplerinin tam olarak karşılanmaması ile birlikte sürenin uzatılmasının çok değerli olduğunu ifade etti.

ARSLAN: "SÜRE UZATIMI ÇOK DEĞERLİ OLMUŞTUR ANCAK BEKLENTİMİZİ KARŞILAMAMIŞTIR"

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, 31.12.2021 tarihinde süresi dolacak olan ve Elazığ OSB’lerde yapılacak olan yatırımlara sağlanan 6. Bölge Desteklerinin süresinin 1 yıl uzatılmasının Elazığ’da yeni yatırımlar açısından çok değerli olduğunu belirterek, “Odamız ve Fırat Kalkınma Ajansımız tarafından bu konuyla ilgili olarak çok detaylı bir rapor hazırlanmış ve Sayın Vekillerimizin de ilgi ve takipleriyle ilgili bakanlıklarımıza takdim edilmişti.

Raporumuzda özetle; 21.08.2020 tarihi öncesinde olduğu gibi Elazığ’da OSB’lerde 500 bin TL üstü yatırımlara sağlanan 6. Bölge desteklerinin, ilimizin 24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığı depremin yaralarının sarılması ve yatırım ikliminin oluşabilmesi için OSB kısıtı kaldırılarak yeniden tüm ilçe ve il merkezinde sektör ayrımı yapılmaksızın en az 5 yıl süreyle uygulanmaya alınmasını gerekçeleriyle talep etmiştik.

Altyapı çalışmaları hızla devam eden TEKNOVA OSB ile Tarıma Dayalı Besi İhtisas OSB’lerin cazip kılınarak yeni yatırımların hız kazanması anlamında 6. Bölge teşvikleri çok önemli itici bir güçtür. Bu nedenle özellikle teşviklerin yatırımcı açısından öngörebilirliğin sağlanması için en az 5 yıl süreyle uygulanmaya alınmasının önemine vurgu yapmıştık.

Sürenin uzatılması elbette ilimizdeki OSB’ler ve yeni yatırımlar açısından çok değerli olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sayın Bakanlarımıza, Sayın Vekillerimize ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz. Umut ediyoruz ki, süreç içerisinde iş dünyamızın talep ettiği şekilde kararda revizyon yapılarak daha ön açıcı bir süreç başlatılacaktır” ifadelerinde bulundu.

''KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABI UYGULAMASI SONRASINDA DÖVIZDEKI KARA TABLO DAĞILMIŞTIR''

Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı uygulaması sonrasında dövizdeki kara tablonun dağıldığını vurgulayan Başkan Arslan, ''Hem piyasalarda hem de iş dünyasında olumlu karşılık görmüştür. Döviz kurunun ani dalgalanmalar ve kırılmalar yaşanmadan devamlılığı iş dünyasının ön görebilirliği açısından çok değerli olacaktır.

Kamuya iş yapan taahhüt sektörünün birim maliyetteki poz değerlerindeki yükselmeler dikkate alınarak, fiyat farklarının günün enflasyon oranına göre yapılması, sektöre döviz sigorta uygulaması getirilmesi, yine medikal sektörünün kamu alacaklarının güncellenerek 18 ay üzeri gecikmelerden doğan farklarla birlikte zamanında ödenmesi. Eğitim Sektörü Meslek Komitemizin bir önerisi olarak, atama bekleyen tüm öğretmen adaylarının özel öğretim kurslarında istihdamı yapılarak bakanlığımızın atama problemi çözülmüş olacak, bu da ekonomiye ciddi katkı sağlayacaktır.

Tek ders sınırlamasından dolayı kayıt dışı ruhsatsız ( kaçak) kursların da kapanmasına neden olacaktır. Turizm ve hizmetler sektöründe yer alan üyelerimiz en önemli beklentisi KDV desteklerinin pandeminin etkili olduğu bu dönemde devam etmesidir. Akaryakıt ve otogaz bayilerine getirilen teminat sorunu, Anadolu’daki tüm küçük bayiler için ciddi bir sorun oluşturmuştur. Yine sektörün kar marjları neredeyse sıfırlanmıştır'' şeklinde konuştu.

24 Ocak 2020 tarihinde 6,4 şiddetindeki deprem sonrasında 5 bine yakın işyerinin yıkıldığı dile getiren Arslan, ''İlimizde iç ticaret pandeminin de etkisiyle tarihi bir durgunluk dönemine girmiştir. Bu süreçte hem imalat sanayi, hem de genel ticaretin içerisinde yer alan tüm işletmelerin sektör ayrımı olmaksızın KOSGEB ve KGF kefaletiyle cansuyu destekleriyle ayakta kalmaları çok önemlidir. Elazığ ilinin içinde bulunduğu ve devletimiz tarafından konumlandırılan mücbir sebep hali de göz önünde bulundurularak bir önceki yılın ciro ve istihdamına bakılmaksızın desteklenmesi beklenmektedir. Elazığ TSO Üyeleri başta olmak üzere, ilimizdeki tüm yerel esnafların odamızdan en fazla talep ettikleri husus bu konudur. Tarım ve hayvancılık sektörlerinde ilimizin en önemli beklentilerinin başındadır'' ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER