DEVA Partisi İl Başkanı Kangal'dan 'yıkımlarla' ilgili açıklama

Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, Baskil yatılı bölge okulu yıkım ihalesindeki iddialar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
DEVA Partisi İl Başkanı Kangal'dan 'yıkımlarla' ilgili açıklama
Deva Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Mehmet Kangal, Baskil yatılı bölge okulu yıkım ihalesindeki iddialar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Son Dakika 23 Elazığ Haber - Tuba Uyur

İl Başkanı Kangal, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere idareler, 4734 sayılı Kamu İhale Kanuna göre yapılacak ihalelerde;  saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludurlar.

Kangal, ilk olarak bu genel geçer kuralı hatırlatarak konudan bahsetmek istiyorum:

Bir süredir Elazığ kamuoyunu meşgul eden yıkım ihalesi tartışmalarında gelinen nokta itibariyle , yetkili kurumlar tarafından bugüne kadar kamu vicdanını rahatlatacak tatmin edici bir cevap verilememiş olması nedeni ile kamu zararı oluştuğu şüphesi gün geçtikçe büyümektedir. Son olarak basına yansıyan Baskil Yatılı Bölge Okulunun yıkım ihalesinde , doğrudan temin suretiyle rakabet ortamının oluşturulmadan bedelinin çok altında bir rakamla ihale edilmesi söylentileri her kesimi rahatsız etmiştir. Elazığ Valiliğine ve İl Özel idaresine bir firma tarafından verilen dilekçede, söz konusu yıkım için ileri sürülen rakamlar arasındaki farkın doğru olma ihtimali insanı dehşete düşürmektedir. Bir tarafta ihale edilen 278 bin TL , diğer tarafta bu iş için 850 bin TL 'ye dahi yapılabileceği iddiası. Bu fark öyle görmezden gelinecek, önemsenmeyecek bir fark değildir.

Kimse kusura bakmasın, kamuoyu bu konuda rahatsızsa ve gerçekten şehirde yıkım ihaleleri ile ilgili birçok söylenti varsa, artık açık bir şekilde bu ihaleler incelenmeli ve araştırmalar sonucunda kamu zararının oluştuğu anlaşılırsa derhal cezai ve idari soruşturmalar başlamalıdır.”

SON DAKİKA 23

HABERİ PAYLAŞ:
DİĞER HABERLER