Anı hakkıyla yaşamak, yaşayabilmek… - Reyhan Kaya

Anı hakkıyla yaşamak, yaşayabilmek…


Sil baştan başlamak gerek bazen

Hayatı sıfırlamak…

Yıllar geçse de her daim mırıldanmaktan keyif aldığım bir şarkı.

Aslında bence hayatı hakkını vererek dolu dolu yaşamak, düne takılıp kalmamak, yarınlara kilitlenip yaşayamamak adına sil baştan başlamak gerek. Bu günü, bu anı hakkıyla yaşamak, yaşayabilmek.

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladık. Yarınlara duyduğumuz inancın, güvenin, huzurun ve umudun mimarları kıymetli öğretmenlerimize sonsuz teşekkürler. Emeğinize, yüreğinize sağlık.

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ

Bir kadın olarak, bu konuda atılacak ön önemli adımın kendimizden başlamamız gerekliliği olduğunu düşünüyorum. Önce kendimizden başlamalıyız. Bir evlat yetiştirirken duruşumuzdan başlamalıyız belki de. En temelden aileden başlayarak kız çocuğunu farklı, erkek çocuğunu farklı gören o zihniyeti yıkmadıkça bir şeyler eksik kalacaktır. Cinsiyet ayrımından kurtulup insani değerlerle büyütmeliyiz çocuklarımızı. Erkek çocuk değil, insan yetiştirmeliyiz. Ve belki de kadınlar olarak daha çok güvenmeliyiz kendimize. Zira tarihsel süreçte ikincil statüye yerleştirilmiş kadın güçlendikçe, ayaklarının üstüne bastıkça, ben bireyim dedikçe kısaca toplumsal statüsü güçlendikçe, kendini egemen güç konumunda gören erkek zihniyetinin şiddetine maruz kalan kadınlarımız daha da güçlenmeli ve bununla birlikte yetiştirdiği evlatlarını cinsiyet ayrımından uzak insani değerleriyle yetiştirilmelidir. Evrensel bir sorun olan kadına yönelik şiddetin bir ayağını oluştursa da dikkate almalıyız bence.

BAK BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ

Efsaneleriyle güzel bir şehir Elazığ. Çocukluğuma dair anılarımı irdelediğimde Harput’ta bulunan Ejderha Taşı hikayesi canlanıverdi. Harput’u yutmaya gelen dev ejderha edilen dualarla taşa dönüşür. Sahi geçtiğimiz günlerde hem Elazığ, hem ülke basınında yer alan Buzluk Mağaraları yakınında bulunan 6 metre uzunluğundaki o yılanın akıbeti ne oldu.  Haberin ardından merak ettim tek kare fotoğraftan öte ne bir video, ne bir tanık. Kim öldürdü, sonra ne oldu. Haber mantığıyla düşününce insan.

Kocaman bir tebessümle selamlar.

rkaya@sondakika23.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05Ara

Sözüm meclisten dışarı

27Kas